aScSmartBox

today 10.05.2017

Ako to celé začalo?

Pred rokmi sa nám školy neustále ozývali, či by sme im nevedeli pomôcť s automatizovaním evidencie dochádzky. Cenovky hardvérových riešení poskytovaných rôznymi firmami začínali na štvorciferných sumách, neraz presahujúc pre školu nezaplatiteľných 2000€.

I keď sa stále považujeme za softvérovú firmu, rozhodli sme sa ponúknuť skutočne lacné, ale funkčné hardvérové riešenie. Výskum a vývoj nebol jednoduchý – preverovali sme množstvo komponentov, rokovali sme s viacerými globálnymi dodávateľmi, zvažovali sme implementáciu na rôznych platformách. Ale nakoniec sa podarilo niečo, v čo sme pôvodne ani nedúfali: celé riešenie ponúknuť za zlomok ceny konkurencie.

Spočiatku sme mali obavy, nakoľko bude systém stabilný a spoľahlivý. Čas však ukázal, že zvolené riešenie je vskutku životaschopné. Už stihlo vyrásť z detských chorôb, vyrovnalo sa s úskaliami rôznorodých prostredí v jednotlivých školách, za celý čas sa mu rozširovala funkcionalita.

Kde to už majú?

Ak tento systém vo Vašej škole ešte nemáte a chcete si ho obzrieť naživo, stačí navštíviť niektorú vedľajšiu školu. Naozaj - iba na Slovensku počet škôl používajúcich aScSmartBox presiahol 400. Ťažko by sa hľadal okres, v ktorom ešte nie je.

Že ide o cenovo atraktívne a funkčné riešenie ukazuje aj medzinárodný záujem našich obchodných partnerov a prevádzka systému v školách na troch kontinentoch, zahŕňajúc štáty, ktoré prekvapia: Kazachstan, Kolumbia, či Saudská Arábia.

Čo všetko systém dokáže?

 • Evidencia dochádzky
  Či už žiakov, učiteľov, alebo všetkých osôb. Záleží len na rozhodnutí školy, ako si evidenciu zorganizuje. Systém zvládne obslúžiť viaceré vchody.
 • Karty a čipové prívesky
  Väčšina moderných čipových kariet funguje aj v tomto systéme. Môžete si "pípať" ISIC a ITIC kartami, je možnosť použiť bankovú kartu (samozrejme žiadne peniaze sa nestŕhajú, ide iba o identifikáciu človeka). Ponúkame však aj elegantné čipy, čo sa dajú ľahko pripnúť na kľúče. Sú vhodné aj pre najmenšie deti, ktoré by kartu stratili.
 • Otváranie dverí
  Dochádzkový systém sa dá rozšíriť na prístupový. Viete nastaviť kedy komu otvoriť ktoré dvere - samozrejme po priložení čipu.
 • Odolnosť voči výpadkom
  Keď nejde Internet, všetky doterajšie "pípnutia" zostávajú zaznamenané. Keď sa pripojenie na Internet obnoví, údaje sa odošlú do školskej databázy.
  Ak máte veľmi nestabilnú elektrickú sieť, existuje možnosť použiť záložnú batériu, ktorá dokáže systém udržať v prevádzke vyše pol dňa.
  Nejednej škole sa darí udržať nepretržitú prevádzku bez výpadku vyše šesť mesiacov, čo je porovnateľné s najspoľahlivejšími servermi na Internete (a aj potom nasleduje iba niekoľkosekundový výpadok kvôli inštalácii novej verzie softvéru).
 • Možnosť voľby dôvodu opustenia
  Učiteľ pri odchode zo školy na displeji klikne dôvod opustenia. Rozsah možností si môže určiť škola sama (napr. návšteva lekára, výlet so žiakmi, a pod.).
 • Prepojenie na triednu knihu, žiacku knižku
  Všetky zaznamenané údaje sa snažíme zohľadniť všade, kde to má zmysel. Viac informácií na stránke dochadzka.asc.sk

A čo školská jedáleň?

Keď už žiaci (stravníci) majú svoje čipy kvôli evidencii dochádzky, prečo by ich nepoužili aj v jedálni. Kuchárka má o všetkom prehľad, hneď vie, kto si objednal aké obedové menu, alebo či sa odhlásil. Netreba žiadne papierové lístky, prihlasovanie a odhlasovanie zo stravy každý ľahko zvládne na svojom konte Internetovej žiackej knižky.

Ak chcete svojim stravníkom umožniť priamo v jedálni voľbu menu na ďalší deň, ani to nie je problém. Okrem výdajného terminálu totiž poskytujeme možnosť zriadiť aj objednávkový terminál, kde si každý po identifikácii svojim čipom môže vybrať jedlá z ponuky najbližších dní, alebo sa priamo zo stravovania odhlásiť.

Ďalšie plány?

Systém neustále vyvíjame. Množstvo používateľov nás zaväzuje k zlepšeniam. Ak máte nejakú otázku alebo pripomienku, budeme radi ak si nájdete čas nás kontaktovať.

Ak ste rozhodnutí systém objednať - dá sa to priamo tu. Alebo sa ozvite - poradíme pri výbere.


Ďalšie články

Elektronická prihláška

Prihlasovanie na semináre, krúžky a iné akcie

Platobný systém prepojený s EduPage