Výsledky maturitnej skúšky

today 13.04.2015
Po tom, ako maturanti v škole dopíšu maturitné písomky, môže sa začať s hodnotením. Jedna časť testov sa hodnotí učiteľmi priamo v škole - je to tzv. písomná forma internej časti maturitnej skúšky. Druhá (tzv. externá) časť sa však z viacerých dôvodov hodnotí centrálne - pre všetky školy na jednom mieste. Veľkým prínosom centrálneho hodnotenia je možnosť vytvoriť rebríček všetkých testovaných žiakov. A práve poradie v tomto rebríčku pre každý predmet tvorí percentil - číslo znamenajúce "koľko percent rovesníkov som predbehol".

Bežný maturant sa zúčastňuje testov z dvoch externe hodnotených predmetov, a z každého predmetu vznikajú dve hodnotenia (percento úspešnosti a spomínaný percentil), ktoré treba uviesť v maturitnom vysvedčení. Pre bežnú školu so 70 maturantami ide o 280 desatinných čísel (70 maturantov * 2 predmety * 2 hodnotenia), ktoré treba zadať do informačného systému. Je teda jasná potreba automatizácie (ktože by toto chcel v dnešnej dobe zadávať ručne).

Maturitné výsledky sú ukážkovým príkladom základného konceptu informačného systému asc Agenda: "Raz zadať, veľa krát použiť.". Maturitné výsledky sa totiž nielen vytlačia na vysvedčenie, protokol o maturitnej skúške a ďalšie nutné tlačivá, ale zobrazia sa aj v internetovej žiackej knižke. Maturant - zrejme zo všetkých najzvedavejší - sa môže hodnotenie dozvedieť okamžite.

V spolupráci s NÚCEM (inštitúciou hodnotiacou testy) sme aj v školskom roku 2014/2015 pre školy pripravili možnosť prevziať tieto výsledky elektronicky. Táto možnosť platí pre všetky stredné školy, je k dispozícii bezplatne. Kvôli extrémnej bezpečnosti ochrany týchto údajov sa na odber výsledkov treba najprv prihlásiť - v termíne do 30. apríla 2015, a následne od polnoci 5. mája sa budú dať výsledky pre prihlásené školy prevziať. Návod, ako sa prihlásiť, je možné nájsť tu: www.pomoc.skoly.org/?969

Službu poskytujeme od roku 2007, v minulom roku bolo na automatizovaný odber výsledkov prihlásených 649 škôl a 48341 maturantov.

Ďalšie články

Prihláška na strednú školu

SK alebo SR?

Kompetencie