Čo sa stane, ak zlyhá DNS?

today 07.11.2018

Ako to celé funguje?

Ak do prehliadača zadáte adresu www stránky, Váš počítač musí kontaktovať príslušný server na internete, ktorý Vám obsah stránky poskytne. Aby prehliadač stránok vedel, ktorý server kontaktovať, potrebuje si z adresy (z názvu) stránky zistiť príslušné technické identifikačné číslo počítača (tzv. IP číslo). Na tento účel slúžia tzv. DNS servery.

O obsluhu EduPage stránok sa stará veľké množstvo počítačov - serverov. Preklad subdomény meno školy.edupage.org sa automaticky podľa stránky konkrétnej školy presmeruje na príslušný server. O tento preklad sa starajú doménové servery, ktoré sú v správe spoločnosti aSc.

Čo sa teda stalo?

Doména edupage.org je však zaregistrovaná u poskytovateľa (veľkej americkej spoločnosti), ktorého systém sa však nečakane rozhodol (pravdepodobne v dôsledku nejakej chybnej implementácie pri nasadzovaní novej technológie), že od obeda 6.11.2018 zmení cieľ presmerovania všetkých edupage.org adries na jedno konkrétne miesto. Namiesto toho, aby povedal, že "Informáciu o umiestnení stránky sa dozviete na tomto serveri", direktívne odpovedal nesprávnu adresu.

Čiže namiesto toho, aby sa Váš počítač dozvedel, kde si má vypýtať obsah požadovanej www stránky, sa dozvedel nesprávne miesto. Funkčnosť celého systému edupage.org je veľmi dôkladne monitorovaná, takže skôr, než sa s hlásením chyby ozve zákazník, dostanú správcovia niekoľko automatických emailov, ako aj notifikácií do mobilu. Priznávame, že došlo k zdržaniu, chyba bola však po pár minútach odstránená. Príčinu zlyhania nášho registrátora sa nám zatiaľ nepodarilo odhaliť.

Www prehliadač sa samozrejme na technickú adresu servera nepotrebuje pýtať stále - však počas klikania po stránke sa predsa server nezmení, je táto informácia zapamätaná na dlhší čas. Až po hodine sa prehliadač opätovne opýta, či sa technická adresa servera náhodou nezmenila. Aby to nebolo také jednoduché, túto odpoveď si celkom logicky pamätá nielen Váš počítač, ale aj niektoré počítače cestou: Celkom logicky, ak sto počítačov v škole chodí na tú istú stránku, načo čerpať dáta z internetového pripojenia, keď vie odpovedať aj miestny kontaktný bod (router).

Lenže nie všetky routre a DNS servery poskytovateľov internetu na školách (ale aj v domácnostiach) rešpektujú toto jednohodinové okno na opätovnú otázku (na umiestnenie stránok), ale opýtajú sa až po 24 hodinách. Preto sa môže v prípade chybného DNS záznamu stať, že napriek oprave chyby po niekoľkých minútach, sa ešte niekomu javí chyba nevyriešená aj na druhý deň. Alebo vznikne správanie typu "ako to, že doma mi to išlo, a v škole to znovu nejde".

Takže čas všetko vylieči?

Napriek tomu, že systém by mal všade do hodiny stopercentne fungovať, zistili sme, že po prvej hodine sa cca 25% používateľov stále nevedelo dostať na svoje stránky. Počas celého incidentu sme rozmýšľali, ako dotknutým používateľov pomôcť eliminovať tento núdzový stav. Žiada sa nám preto trochu aj technicky objasniť, čo sa dialo. Podarilo sa nám získať prístup k dotknutému počítaču, na ktorý boli používatelia omylom presmerovaní. Na tomto počítači sme spravili presmerovanie, aby sa tieto zblúdilé dopyty preposlali na správne miesto. Lenže spomínaný server kapacitne vôbec nestačil (niet divu, spracovať toho toľko, čo bežne robia desiatky počítačov). Naša snaha teda smerovala k tomu, aby väčšina obsahu stránok išla cez inú (a toho-času určite funkčnú) doménu. Obrázky, podporné knižnice a pod. teda k používateľom prichádzali z iného zdroja. Po dlhšom čase a viacerých opatreniach sa podarilo zabezpečiť, aby väčšina stránok bola vybavených.

Pár slov na záver

Ďakujeme za Vašu priazeň a trpezlivosť. Je nám ľúto, že vznikla táto situácia, avšak žiaľ nijako nesúvisela s našou prácou a nemohli sme ju nijako vopred očakávať ani ovplyvniť. Chápeme však, že ani samotní používatelia nemohli za zneprístupnenie stránky. Podobná situácia sa za 12 rokov prevádzky služby ešte nestala, a dúfame, že sa ani nebude opakovať. Prijmite preto prosím naše ospravedlnenie.

Mimochodom, keď už píšeme o doménach, vedeli ste, že je možné použiť aj diakritiku (mäkčene a dĺžne) v názve stránky? Keď neskúsený používateľ zadá adresu stránky s diakritikou, systém automaticky prenesie na technicky správny názov stránky. Funguje teda napríklad aj "zšjedličková.edupage.org".


Ďalšie články

Ako EduPage pomáha učiť

Jednoduché spravovanie peňažných zbierok

Automatická notifikácia neospravedlnených absencií